Strona główna    Dodaj Newsa    Forum, blogi i kom.    Katalog firm    Ogłoszenia    O stronie    Kontakt    Pogoda    Reklama    Rozkład jazdy    

Towarzystwo Miłośników Gniewkowa i Ziemi Gniewkowskiej      Książe Gniewkowski     Marian Tepper     Sport w Gniewkowie - Piłka nożna     Sport w Gniewkowie - Tenis stołowy, Koszykówka     Sport w Gniewkowie - Biegi na orientację     Kościoły Dekanatu Gniewkowskiego     Nadleśnictwo Gniewkowo 115 lat     Powstanie Wielkopolskie na przedpolach Gniewkowa     Wspomnienie o Feliksie Adamskim     

Towarzystwo Miłośników Gniewkowa i Ziemi Gniewkowskiej

Nadleśnictwo Gniewkowo 115 lat


Wstęp
 
Opracowanie

Stanisław Słomiński
i Jan Budny


Niniejsze opracowanie powstało z potrzeby utrwalenia działań instytucji, która na trwałe zapisała się w wielowiekowej historii Gniewkowa.
W czasie zbierania materiałów do tej pracy i w trakcie jej pisania okazało się, że wiele faktów dotyczących bezpośrednio Nadleśnictwa Gniewkowo bezpowrotnie umknęło z pamięci, zaginęło  podczas wojennej zawieruchy,  a być może czeka jeszcze na odkrycie w archiwach.
Jak bardzo czas zaciera ślady może potwierdzić przykład  w ustaleniu daty powstania  nadleśnictwa.  Do 2001 r.  w  zapisach operatu urządzenia lasu uznawano za datę utworzenia nadleśnictwa rok 1909, jednak w toku badania zasobów archiwalnych odkryto, iż Nadleśnictwo Gniewkowo ukończyło w 2002 r. 115 lat, co potwierdza jednoznacznie, że powstało już w 1887 r.
Należy też zauważyć, że lasy oprócz dostarczania drewna głównie dla potrzeb przemysłu i budownictwa stanowią doskonałe miejsce obcowania człowieka z przyrodą. Młodzi ludzie już na początku nastania wiosny wybierają się na wędrówki leśne. Do lasu na podchody i inne ciekawe zajęcia udają się harcerze. W tutejszych lasach można też spotkać zawodników uprawiających biegi na orięntację. Prawie każdego roku od wczesnej wiosny do późnej jesieni do lasu przybywają amatorzy zbierania grzybów.
Jednak w lasach dochodziło też do tragicznych wydarzeń. Wiemy, że tu w gniewkowskich lasach w pobliżu miejscowości Zajezierze hitlerowcy w czasie okupacji zamordowali niewinnych Polaków w liczbie około 4 tysięcy osób.
Pracę tę pragniemy poświęcić tym wszystkim leśnikom zatrudnionym w nadleśnictwie, którzy swoim wysiłkiem przyczynili się do zapewnienia kolejnym pokoleniom wielorakich dóbr natury zawartych w ekosystemach leśnych, a także dla upamiętnienia szacownej rocznicy 115 lat działalności Nadleśnictwa.
Pragniemy też z góry przeprosić wszystkich za powstałe nieścisłości w przedstawionym opracowaniu. Nadto będziemy wdzięczni za przekazanie nam uwag i spostrzeżeń.- Stanisław Słomiński  

 
Top
Copyright © 2006-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.